Podwyżki stóp procentowych zmieniają kursy walut, ale złoty jest słaby

Fot.: PhotoMIX Company/pixabay
REKLAMA

Po podwyżkach stóp procentowych wprowadzanych przez banki centralne wzmacniają się kursy najważniejszych walut, najbardziej zyskuje dolar. Reguła ta nie sprawdza się jednak w przypadku złotego. Dlaczego?

W teorii podwyżki stóp procentowych w krajach, których waluty uważane są za najważniejsze, powinny powodować, że kapitał będzie się przemieszczał tam, gdzie taką decyzję podjął bank centralny. W takich krajach można zarobić więcej poprzez kupno obligacji skarbowych, przy jednoczesnym dużym poczuciu bezpieczeństwa.

Wyjątkiem wśród gospodarek rozwiniętych jest obecnie norweska korona, która jest raczej słaba. Prawdopodobnie ze względu na bardzo wysoką w ocenie Norwegów inflację, najwyższą od 33 lat.  Tam inflacja doszła już do 5.7%.

– Dolar ponownie wiedzie prym na rynkach walutowych, a jest to związane z tym, że w ostatnich tygodniach spekulowano, że Fed może zmniejszyć tempo podwyżek stóp procentowych, z ostatnich danych o gospodarce w USA wynika jednak, że raczej taka sytuacja nie wystąpi – mówi Michał Stajniak, ekspert XTB.


 

Źródło: marketnews24